Личи дали ще е темпераментен или флегматик, вижда се на кого ще прилича
Снимка: Guliver/ iStock
В утробата на майката бебето води активен живот.
На първите „снимки“ с ултразвук, ясно може да се види как то бръчка носле, смуче палец, рита и дори пишка.
За най-интересните прояви на вътреутробния живот разказва Марияна Мазирко, специалист по ултразвукова диагностика, с 16-годишна практика и майка на двама сина.
1. Ясно се вижда на кой ще прилича
Ако се вгледате в бебета в родилното, ще установите, че те са съвсем различни – едни са дългички, други – пухкавки, с кръгли главички или пък по-пипонести. С различни нос, уши и стъпала, които понякога са огромни.
Всичко това е заложено в гените и може да се установи още от 20-ата гестационна седмица.
На 30-32-ата седмица, с помощта на 3 или 4D технологии, с точност може да се определи на кой от двамата родители ще прилича бебето.
2. В 12-ата седмица може да се определи полът
До 12-ата гестационна седмица бебето е „безполово“.
Истината е, че неговият пол е генетично закодиран, но с помощта на съвременната техника, е трудно да се каже дали ще е момче или момиче.
Половите различия стават видими едва на 12-атата седмица. И дали ще бъдат „видени“ зависи не само от качествата на апаратурата, но и от уменията на лекаря. Ако обаче той не може да види тях, как ще открие много по-незабележими маркери за отклонение от нормата като липса на сърдечни клапи и назална костица, например?
Така че, определянето на пола често е показател за качеството на изследването.
3. По движенията в утробата може да предскаже бъдещият темперамент на детето
Много бъдещи майки се оплакват, че бебето в утробата прави салта и, че непрекъснато се движи. Ако е така, да се готвят за бъдеща среща с темпераментно дете.
При други бебето се движи бавно – мърда едва-едва.
Това не значи, че има проблем и, че не се развива правилно. Напротив – просто най-вероятно ще е флегматик.
Бебето наследява от родителите си не само цвета на очите, косите, чертите на лицето, но и типа нервна система.
Снимка: Guliver/ iStock
За състоянието на бебето в утробата може да се съди по мимиките му. Няколко мащабни проучвания сочат, че ако мига, смуче палец, суче, прозява се, отваря очи – то е с по-малък риск да има неврологични отклонения.
4. Теглото на детето зависи от гените, а не от храненето
Всяка бременна се вълнува с какво тегло ще се роди бебето ѝ. Теглото му е кодирано в гените. С други думи то ще се роди приблизително с таково тегло, с каквото се е родила майка му или татко му.
Има един популярен мит: че всяко следващо дете е по-едро от предишното.
Такава закономерност не съществува. Много е възможно първото бебе да е по-едро, защото прилича на татко, а второто – дребничко като мама.
Все пак бъдещата майка не бива да прекалява със сладкиши и други сладки изкушения по време на бременността. Защото въпреки гените, рискува да добави няколко излишни грама към теглото на бебето си.
Адаптация: Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари